Co warto wiedzieć o ortezach na opadającą stopę?

Opadająca stopa to problem wielu ludzi, którzy doświadczyli wypadku, w wyniku którego doszło do porażenia nerwu strzałkowego. Jednak nie tylko uraz może być jej przyczyną – czasami niedowład następuje po przebyciu operacji neurologicznej lub w wyniku chorób nowotworowych układu nerwowego czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pacjenci dotknięci schorzeniem mają problem z prawidłowym zgięciem grzbietowym stopy, co z kolei powoduje tak zwany „bociani chód” charakteryzujący się stąpaniem od palców ku pięcie (naturalne dla człowieka jest stąpanie odwrotne – od pięty ku palcom). Leczenie operacyjne wdraża się niezwykle rzadko – najczęściej jeśli niedowład związany jest z chorobą neurologiczną. Powszechnie stosowaną metodą leczenia jest intensywna, regularna rehabilitacja. Istnieją także narzędzia, które znacznie poprawiają komfort życia osoby dotkniętej porażeniem nerwu strzałkowego – należy do nich między innymi orteza na opadającą stopę.

Ortezy na opadającą stopę – czym są?

Orteza jest to sprzęt ortopedyczny, którego zadaniem jest usztywnianie i stabilizowanie stawu. Ortezy na opadająca stopę stabilizują staw skokowy, co znacznie pomaga osobie chorej osiągnąć zgięcie grzbietowe stopy maksymalnie zbliżone do naturalnego. Dzięki temu o wiele łatwiej jest jej chodzić – stopa, którą dotknął niedowład nie zahacza o podłoże. Orteza nie przyczynia się bezpośrednio do cofnięcia niedowładu, ale w sposób znaczący pomaga pacjentowi normalnie funkcjonować.

Rozdaje ortez na opadającą stopę.

Wyróżnia się dwa podstawowe rozdaje ortez stosowanych w przypadku opadającej stopy: podtrzymujące kończynę od tyłu lub przodu. Pierwsza wersja zalecana jest osobom z lekkim, nieskomplikowanym niedowładem; jej zaletą jest to, że o wiele mniej krępuje ruchy niż orteza przednia, co umożliwia na przykład jazdę samochodem czy wykonywanie większości codziennych czynności. Niestety w przypadkach poważnego i złożonego porażenia nerwu strzałkowego orteza opierająca z tyłu nogi nie zda egzaminu – wówczas potrzebne jest większe usztywnienie i unieruchomienie stawu skokowego, które może zapewnić wyłącznie orteza przednia.

Materiały, z jakich wykonywane są ortezy

Najpopularniejszymi materiały, z których produkuje się ortezy na opadającą stopę są plastik i włókno węglowe. Sprzęty plastikowe są tańsze, jednak charakteryzują się mniejszą elastycznością, co z kolei wpływa na komfort ich użytkowania. Pacjenci zdecydowanie bardziej polecają ortezy z włókna węglowego, które nie są tak sztywne, jak ich plastikowe odpowiedniki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599