Czy trudno jest zdobyć patent?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak trudno uzyskać patent na wynalazek albo produkt? Pomimo tego że trzeba wyłożyć kilka tysięcy złotych na samo opatentowanie, to nie znaczy, że cała procedura się powiedzie. Właściwie bez fachowej pomocy jesteśmy skazani na porażkę, bo ręczne analizy konkurencji zgłoszonych już patentów często kończą się niepowodzeniem osób z mniejszym doświadczeniem.

Dlaczego tak się dzieje?

Właściwie dlatego, że zagadnienie opatentowania produktu jest zawiłe. Należy kompleksowo szukać czy tego typu rozwiązanie nie zostało już opatentowane. Jeśli zostało, właściciel patentu może nie wyrazić zgody na nasze działania. Gdy zapłacimy pieniądze za rejestrację, ale nie uzyskamy patentu tracimy czas, pieniądze i nerwy. Rzecznicy patentowi są w stanie zająć się całą procedurą od badania zdolności patentowej, poprzez opisanie naszego patentu (czyli zrobienie całego wniosku), sprawdzenie, czy podobne dane nie zostały już wykorzystane i w jaki sposób są chronione, a także pomogą nam dobrze sformułować nasze zastrzeżenia ochronne. Dzięki temu nasz patent będzie chroniony wielopłaszczyznowo.

To z pewnością zaowocuje dobrymi wynikami na rynku i skuteczną ochroną prawną. Będziemy także mogli sprzedawać patent według własnego uznania.

Wykorzystanie dobrej kancelarii nie jest tanie, ale na pewno pozwala zmniejszyć nakłady i przede wszystkim czas potrzebny na rejestrację patentów.

Warto dodać, że czas ma krytyczne znaczenie, bo nieudana próba opatentowania wynalazku może wiązać się z tym, że konkurencja zrobi to skutecznie, a kiedy otrzymamy odpowiedź negatywną będzie już za późno żeby działać.