Dom z prefabrykatów – wady i zalety

Dla większość inwestorów najważniejszym czynnikiem przy wyborze metody budowania domu są koszty. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny ważny aspekt takiej inwestycji.

Zalety prefabrykatów

Wykorzystanie prefabrykowanych ścian betonowych firmy Fabud ma kilka oczywistych zalet. Najważniejszą jest oszczędność czasu. Budowa z zastosowaniem tego materiału przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jest to więc idealna technologia dla wszystkich osób, dla których budowa sposobem gospodarczym spowoduje poważne zaburzenie trybu pracy i uniemożliwi wykonywanie obowiązków zawodowych.

Na prefabrykowane ściany betonowe mogą również zdecydować się osoby, mieszkające w dużej odległości od działki, na której będzie realizowana inwestycja. Konieczność częstych, długich dojazdów to nie tylko strata czasu, ale również dodatkowe koszty.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy ma wystarczającą wiedzę, żeby samodzielnie nadzorować prace budowlane. Takie zadanie wymaga orientacji w zakresie budownictwa. Trudności może sprawić również znalezienie kompetentnych ekip realizujących poszczególne prace.

Wady budowy z prefabrykatów

Korzystanie z prefabrykowanych ścian betonowych znacznie przyspiesza budowę, ale ma też kilka minusów. Przede wszystkim nie jest dostępne dla osób, które nie mogą zgromadzić odpowiednich funduszy na zrealizowanie całej inwestycji. Nie da się ukryć, że najwięcej da się zaoszczędzić przy budowie sposobem gospodarczym, chociaż często oznacza to rozciągnięcie realizacji inwestycji na lata.

Część osób potrafi także przeprowadzić niektóre prace we własnym zakresie. Można wykorzystać własne umiejętności lub skorzystać z pomocy rodziny. Takie rozwiązanie pozwala na znacznie zmniejszenie kosztów, zwłaszcza jeśli plac budowy znajduje się blisko miejsca zamieszkania.

Czy warto?

Oczywiście taką decyzję każdy musi podjąć indywidualnie. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim możliwości finansowe oraz czas i własną wiedzę na temat budownictwa. Prefabrykowane ściany betonowe są coraz częściej wybierane również przez mniej zamożnych inwestorów, którym zależy na tym, żeby jak najszybciej wprowadzić się do własnego domu.

Dodatkowo inwestorzy przywiązują większą wagę do jakości wykonania. Najlepszą gwarancją braku usterek jest zlecenie budowy kompetentnej firmie i unikanie niesprawdzonych ekip. Przy samodzielnym nadzorze prac trudno jest wszystkiego dopilnować, co niestety może prowadzić do przeoczenia różnych błędów, których naprawa wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *