Jaki licznik energii elektrycznej wybrać?

Ceny energii elektrycznej ciągle rosną i niestety tego konsekwencją są wysokie rachunki za prąd. W domu również korzystamy z dużej ilości sprzętów, co później przekłada się na kwoty, które musimy płacić. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na licznik energii elektrycznej, który pozwoli nam na monitorowanie poborów prądu.

Budowa domu- pobór prądu

Już na samym początku, kiedy decydujemy się na budowę domu musimy złożyć wniosek o przyłącze do sieci elektrycznej. Po przyłączeniu montowany jest także licznik energii elektrycznej. Zazwyczaj w ogrodzie, aby pracownicy, którzy będą go spisywać , bez problemu mogli się do niego dostać. Również my możemy nadzorować pobór prądu, wystarczy go odczytać z licznika prądu.

Licznik prądu- rodzaje

W budynkach mieszkalnych zazwyczaj występuję dwa rodzaje liczników energii elektrycznej. Pierwszym z nich jest licznik prądu indukcyjny. W tym przypadku możemy zobaczyć zużycie prądu, ponadto dzięki zamontowanej tarczy widzimy szybkość poboru. Zatem czym szybciej tarcza się kręci, tym więcej prądu zużywamy. Takie rozwiązanie bardzo często stosuje się w blokach. Drugim rodzajem liczników energii elektrycznej są liczniki prądu elektryczne. Są to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które również pokazują ilość zużytej energii, jednak odczyt jest łatwiejszy i nie wymaga wizyty inkasenta.

Licznik energii elektrycznej- dopasowanie do instalacji elektrycznej

Licznik energii elektrycznej musi być dopasowany do instalacji elektrycznej. Tutaj tak naprawdę mamy tylko dwie możliwości. Pierwszym z nich jest licznik jednofazowy. Dedykowany jest zatem do instalacji jednofazowej. W tym wypadku maksymalnie napięcie energii elektrycznej wynosi 230 V. Takie rozwiązania stosuje się zazwyczaj w mieszkaniach, gdzie pobór energii i ilość sprzętów rtv i agd jest standardowa. Drugim rozwiązanie jest licznik trójfazowy . On z kolei dostosowany jest do napięcia wynoszącego 400 V. Zazwyczaj składa się z z kilku przewodów tj. czterech, albo pięciu. Licznik trójfazowy obecnie jest coraz częściej wybierany do gospodarstw domowych, gdzie jest wiele sprzętów podłączonych do instalacji elektrycznej. W przypadku, gdy w domu znajduje się płyta indukcyjna to licznik trójfazowy jest koniecznością. Tak samo jak wtedy, gdy dom ogrzewany jest energią elektryczną. Jeszcze do niedawna takie rozwiązanie były zazwyczaj stosowane w lokalach czy restauracjach.

Zatem jeżeli w domu masz coraz więcej urządzeń elektrycznych, a licznik jednofazowy, konieczne może być zmienienie go na model trójfazowy.