Kiedy do jakiego lekarza?

Większość przeciętnych osób jest w stanie wymienić tylko kilka najpopularniejszych specjalizacji lekarskich. Są ich jednak dziesiątki. Niektóre nazwy wydają się enigmatyczne i kiedy ktoś przedstawia się jako endokrynolog czy nefrolog, możemy nie być pewni, czym dokładnie się zajmuje. Każda z tych specjalizacji zajmuje się innymi chorobami, warto więc przynajmniej pobieżnie się w nich orientować.

Lekarz pierwszego kontaktu

Często idziemy go lekarza, bo coś nas boli, ale nie wiemy co. Może się to wydawać dziwne, ale prawda jest taka, że większość ludzi na nikłe pojęcie o anatomii i czujemy ból brzucha, nie umiejąc określić dokładnie, czy pochodzi on z wątroby czy może z żołądka. Dlatego, zanim wybierzemy się do specjalisty zajmującego się chorobami konkretnych narządów, idziemy go gabinetu lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku dzieci jest to pediatra. Dorośli chodzą do internisty. Każdy człowiek, duży i mały, może również udać się do lekarza rodzinnego. To on sprawdza, co nam dolega i kieruje nas na kolejne badania czy do poszczególnych specjalistów. Co ważne – do wielu lekarzy specjalizujących się w konkretnej dziedzinie nie dostaniemy się ot tak, z ulicy, zwłaszcza, jeśli chcemy uzyskać wizytę refundowaną z Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebujemy do tego skierowania, które wypisuje właśnie lekarz pierwszego kontaktu.

Ortopeda

Jeśli nasz problem jest ściśle związany z kośćmi, układem ruchowym – udajemy się do ortopedy. Oczywiście, kwalifikują się do tego wszelkie złamania, zwichnięcia, skręcenia, a także wady postawy. Niektórym wadom można w prosty sposób zaradzić, pomagają w tym na przykład ortezy na opadającą stopę. Inne potrzebują długiej rehabilitacji, na którą również skierować nas może ortopeda. Profesjonalny sprzęt ortopedyczny wykorzystywany do rehabilitacji znajdziesz w sklepie https://megamedic.pl/

Okulista

Okulista, czyli specjalista od wzroku jest jednym z niewielu lekarzy, do którego nie musimy iść ze specjalnym skierowaniem. Udajemy się do niego, kiedy zauważamy jakiekolwiek problemy z widzeniem. Im wcześniej je dostrzeżemy i zainterweniujemy, tym lepiej. Wiele wad wzroku można bowiem skorygować w dość banalny i popularny sposób – dobierając okulary korekcyjne. Może nam w tym pomóc właśnie okulista.

Wizyty u lekarza przede wszystkim nie należy się obawiać. Nie powinniśmy również z nią zwlekać. Być może rozwiązanie naszego problemu jest proste – zakup ortezy na opadającą stopę czy okularów korekcyjnych na wadę wzroku. Nie dowiemy się jednak tego, jeśli nie udamy się do odpowiedniego specjalisty. Do większości z nich kieruje nas natomiast lekarz rodzinny.