Opis sprayów zwalczających ból gardła

W celu pozbycia się uciążliwego bólu gardła ludzie przeważnie udają się do ogólnodostępnych aptek. Sięgają w nich po rozmaite lekarstwa, niejednokrotnie decydując się na spray na gardło. Jak on działa, w jakich sytuacjach jest pomocny i w jaki sposób należy z niego korzystać?

Dawkowanie

Spraye mają przeważnie na tyle prosty i naturalny skład, iż można je podawać bardzo małym dzieciom (od 30 miesiąca życia). Takim maluchom wystarczą już 3-4 aplikacje leku na dobę. Jedna dawka to 2-3 psiknięcia.

Starsze dzieci, które ukończyły już 12 rok życia, mogą korzystać z leku tak jak osoby dorosłe. Optymalną porcją medykamentu będzie dla nich 6-10 dawek na dobę. Jedna dawka to 3-5 psiknięć.

Producent każdego lekarstwa może zalecić nieco inny sposób dawkowania medykamentu. Instrukcja jego obsługi zawsze znajduje się na ulotce dołączanej do opakowań ze sprayami na gardło. Trzeba się więc z nią koniecznie i dokładnie zaznajomić.

Wskazania

Spraye szczególnie dobrze radzą sobie po prostu z bólem. Może on dokuczać osobom wykonującym zawody związane z częstym wypowiadaniem się. Z tego powodu polecane są chociażby nauczycielom.

Aerozole nierzadko polecane są przy leczeniu stanów zapalnych gardła. Redukują obrzęk i zmniejszają powstały już stan zapalny, jednocześnie likwidując podrażnienia. Pozostawiają gardło idealnie nawilżone i uzdrowione.

Na rynku występuje już spora grupa specjalistycznych sprayów do gardła. Wśród nich pojawiają się produkty niezawierające kompletnie cukru, które mogą być spokojnie stosowane przez diabetyków. Czasami dodaje się do nich inne substancje słodzące o bezpiecznym działaniu.

Przeciwwskazania

Wybierając dla siebie spray na gardło, chory musi upewnić się, że nie jest uczulony na żaden jego składnik. W tym celu powinien przeczytać najpierw skład medykamentu, zanim zdecyduje się go w ogóle zakupić.

Przeważnie dodatkowym zadaniem aerozoli na gardło jest odświeżanie oddechu. Celem tego zawierają one mentol, często niezbyt dobrze działający na osoby młode. Widząc, że dziecko źle reaguje na lek i zaczyna mieć drgawki, należy go koniecznie odstawić i udać się do lekarza.

Choć spraye często polecane są przez lekarzy najmłodszym pacjentom, ci całkiem młodzi ludzie nie mogą z nich korzystać. Dzieci w wieku nieprzekraczającym 30 miesiąca nie powinny mieć podawanego żadnego aerozolu. Spray na gardło mógłby im bowiem bardziej zaszkodzić, choćby przez zawarty w nim mentol.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tactica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *