Praca jako opiekunka osób starszych – zakres obowiązków

Opieka nad osobami starszymi wymaga dużej odpowiedzialności, a jednocześnie empatii i zwykłego zrozumienia potrzeb oraz ograniczeń związanych z wiekiem. Praca opiekuna nie jest więc łatwa i przed podjęciem decyzji o jej przyjęciu należy zastanowić się nad swoją odpornością psychiczną czy umiejętnością organizacji w codziennym życiu. Trzeba też pamiętać, że nie każdy senior będzie pogodną i wyrozumiałą osobą.

Jaka jest rola opiekuna osób starszych?

Seniorzy, którzy potrzebują stałej opieki nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma codziennymi czynnościami ze względu na różnego rodzaju choroby wynikające z wieku. Oczywiście nawet najlepszy opiekun nie może całkowicie wyręczyć swojego podopiecznego we wszystkich czynnościach, jednak wsparcie, pomoc w codziennym funkcjonowaniu, systematyczne dodawanie otuchy i podnoszenie seniora na duchu daje naprawdę wiele. Osoba starsza nie jest tym samym osamotniona i wie, że ma u swego boku kogoś, na kogo może zawsze liczyć.
Opiekun osób starszych na pewno powinien wyróżniać się troskliwością i bardzo przyjacielskim sposobem bycia, ale zarazem musi być stanowczy i odporny psychicznie. Zdarzają się czasami trudne sytuacje, które nie mogą wyprowadzać opiekuna z równowagi. Warto też pamiętać, że senior z reguły ma już swoje przyzwyczajenia, a zbyt duże zmiany w codziennej rutynie przyniosą więcej złego niż dobrego, a przede wszystkim spowodują zdezorientowanie osoby starszej.

Jaki jest zakres zadań opiekuna osób starszych?

Tak naprawdę wiele zależy od kondycji oraz sprawności motorycznej seniora. Przypadki bywają różne, a zakres obowiązków wynika z ogólnego stanu zdrowia osoby w zaawansowanym wieku. Może mieć charakter podstawowy bądź zostać rozszerzony na opiekę całodobową, jednak w przeważającej mierze będzie się odnosić do czterech obszarów działania.

Pielęgnacja ciała

W tym przypadku chodzi zwłaszcza o codzienną higienę osobistą, a więc mycie, czesanie czy kwestie związane z kosmetyką skóry. Bardzo często będzie też konieczna pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych albo zmienianie pieluchomajtek.

Poruszanie się

Osoby starsze zazwyczaj mają spore problemy z chodzeniem, niektórzy seniorzy prawie w ogóle nie ruszają się z łóżka. W związku z tym do zadań opiekuna należy pomaganie przy wstawaniu, siadaniu, a także przemieszczaniu się po domu. Jeżeli senior może wychodzić na zewnątrz, to również towarzyszenie mu podczas spaceru.

Odżywianie

Wiele osób starszych nie ma siły albo na tyle dobrej koordynacji ruchowej, żeby samodzielnie przygotować sobie posiłek, więc potrzebuje pomocy także w tym zakresie.

Prowadzenie gospodarstwa domowego

Opiekun powinien też zadbać o codzienne zakupy, systematyczną zmianę pościeli i odzieży oraz o to, aby w mieszkaniu było czysto i schludnie.
Artykuł został napisany przy współpracy z firmą Prosenior ( prosenior.pl ), oferującą pracę w Niemczech.