Przyczepki samochodowe – czy warto je mieć?

W niektórych sytuacjach przyczepka samochodowa bardzo się przydaje. Przeprowadzka, daleka podróż z dużą ilością bagażu czy też remont – wówczas przyczepką jest wręcz nieocenionym dodatkiem do każdego auta. Jednak czy zawsze warto ją zakupić?

Dla kogo przyczepka samochodowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przyczepka bardzo przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Czasami niektórych, wielkogabarytowych rzeczy nie da się przewieźć w bagażniku – wówczas przyczepka potrafi wybawić nas z opresji.

Przyczepka samochodowa będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto:
– buduje dom systemem gospodarczym – w takich sytuacjach posiadanie przyczepki jest wręcz koniecznością, ponieważ samodzielnie trzeba przewozić wiele rodzajów materiałów budowlanych,
– posiada quada lub motocykl i chętnie często spędza weekendy poza domem,
– posiada działkę, na które hoduje różnego rodzaju rośliny, warzywa lub kwiaty – wówczas przyczepka przydaje się do wożenia ziemi, nawozów lub kosiarki,
– nie jest właścicielem samochodu typu kombi.

Oświetlenie przyczepki samochodowej – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując przyczepkę należy pamiętać o tym, że każdy pojazd poruszający się polskich drogach musi być odpowiednio oświetlony, a przez to również dobrze widoczny również po zmroku. Warunki techniczne, jakie musi spełniać pojazd poruszający się po drogach reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Oświetlenie przyczepki samochodowej to bardzo istotna kwestia, której nie należy bagatelizować. Każda przyczepka samochodowa powinna być wyposażona w poniższe elementy odblaskowe:
– kierunkowskazy,
– światła hamowania „stop”,
– oświetlenie tablicy rejestracyjnej,
– światła pozycyjne tylne,
– odblaski tylne trójkątne,
– odblaski, przednie,
– odblaski boczne,
– awaryjne,
– przeciwmgłowe tylne.

Jak wygląda kwestia uprawnień?

Każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B może bez większego problemu prowadzić samochód osoby wraz z przyczepką pod warunkiem, że całkowita masa auta z przyczepą nie przekracza 3,5 tony.

Podobnie jak samochód, przyczepkę trzeba zarejestrować i regularnie poddawać okresowym badaniom technicznym. Trzeba również dbać o oświetlenie przyczepki samochodowej. Pierwsze badanie przyczepy lekkiej przeprowadza się w ciągu 3 lat od daty pierwszej rejestracji przyczepy, a następne przed upływem 5 lat od daty rejestracji, ale nie później niż 2 lata od poprzedniego badania technicznego.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer