Siłowniki w produkcji przemysłowej

Aby proces produkcji przemysłowej był odpowiednio precyzyjny, szybki i wydajny, konieczne jest stosowanie komponentów wysokiej jakości. Bardzo często niektóre czynności nie mogą być wykonane przez człowieka, ponieważ wymagana jest większa precyzyjność i wydajność. Wówczas wykorzystuje się urządzenia zwane siłownikami.

Typy siłowników

Głównym zadaniem siłowników pneumatycznych jest wprawienie w ruch maszyny lub jej części. Istnieją trzy typy silników, które rozróżnić można pod kątem czynników napędzających. Silniki hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne mają z reguły odmienne zastosowania. Mimo, że silniki pneumatyczne są zazwyczaj mniej wydajne od pozostałych, ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

Wyróżnić można wiele typów siłowników pneumatycznych. Dzielone są one przede wszystkim pod względem konstrukcyjnym. Posiadają odmienny typ ruchu roboczego. Wyróżnić można na przykład siłowniki kątowe, krzywoliniowe czy liniowe. Inny może być również typ elementu roboczego, na przykład mieszkowy, tłokowy, workowy czy membranowy. Różnią się też zastosowaniem łożyska lub jego brakiem.

Zalety siłowników

Siłowniki używane są w niemal wszystkich gałęziach gospodarczych. Służą do napędzania maszyn i urządzeń, które nie mogą być wprawione w ruch własną siłą lub wymagają jednostajnego, regularnego i precyzyjnego zakresu ruchu. Siłowniki wykazują dużą szybkość działania i dynamikę, a także małe gabaryty.

Są bardzo proste w obsłudze, dlatego stosuje się je często w urządzeniach ręcznych. Aby wyregulować lub obsługiwać siłownik, nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych urządzeń czy narzędzi. Siłowniki pneumatyczne są również całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Nie powodują porażeń prądem czy zatruć chemicznych, tak jak różne inne typy siłowników..

Zastosowanie siłowników

Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle. Stosowane są także poza halami produkcyjnymi, na przykład w przecinakach, rozwierakach czy innych urządzeniach. W samochodach osobowych służą do otwierania drzwi i klap, a w ciężarówkach do obsługi platformy rozładunkowej.

Bardzo często siłowniki pneumatyczne obecne są także w elementach wyposażenia domowego, na przykład w meblach. Dotyczy to między innymi drzwiczek w szafkach czy też automatów fotela biurowego. Siłowniki znajdują się również w automatycznych bramach wjazdowych, obecnych na przykład w dużych domach czy obiektach prywatnych.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *