Skup metali szlachetnych – czym jest zainteresowany rynek

Skup metali szlachetnych skierowany jest do sprzedawców indywidualnych oraz hurtowych. W zależności od masy posiadanego szlachetnego złomu czy metalowych produktów w różny sposób mogą być wyceniane posiadane produkty oraz nieco inaczej przebiega całość transakcji.

Skup złota – co wybrać

Najpowszechniejszym miejscem, gdzie dokonywany jest skup srebra, złota i platyny, są strony takie jak http://www.coinart.pl/skup.php lub salony jubilerskie, w których można sprzedać biżuterię z metali szlachetnych, ale równie często monety i pamiątki złote czy srebrne. Jeśli jednak posiadany przez nas metalowy złom nie oznacza tylko zniszczonej czy zepsutej biżuterii, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy skupującej metale szlachetne. Takie firmy oprócz złota, srebra i platyny skupują także metale rzadkie, w tym również pallad, wolfram czy molibden. W tym przypadku wycena posiadanych produktów może się odbywać na dwa sposoby. Sprzedający może się skontaktować z nabywcą, a wycena wraz z finalizacją transakcji będzie miała miejsce u niego w domu czy w firmie. Równie popularnym rozwiązaniem na skup srebra jest przesłanie próbki posiadanych produktów do firmy w celu wycenienia jej jakości. Oczywiście na stronie internetowej takich firm znajdują się cenniki, w których szczegółowo opisano skupowane rodzaje metali oraz produkty z nich wykonane.

Gdzie sprzedać metale szlachetne

Wydawałoby się, że odpowiedź jest oczywista: tam, gdzie najwięcej płacą. Jednak skup metali szlachetnych nie jest tak popularny jak skup metali w ogóle, zajmują się nim tylko wyspecjalizowane firmy, które nie zawsze kupują każdy rodzaj metalowego złomu. Nie zawsze skupowane są wszystkie produkty, co szczególnie dobrze jest widoczne w przypadku złomu srebra. Skup srebra przestaje być opłacalny ze względu na jego niską cenę, choć nadal transakcje dokonywane na handlu tym metalem pod względem wartości dorównują transakcjom z wykorzystaniem platyny. Jednak firmy coraz mniej chętnie kupują srebrny złom. Nadal popularne są srebrne elementy z silników i akumulatorów, które można wykorzystać ponownie w elementach o podobnej konstrukcji. W przypadku niektórych metalowych elementów, jak np. srebrne płytki z silników lotniczych, skupowane są jedynie płytki, które nigdy nie były używane.

Metalowe styki, stopy i wylewki, w których znajdują się metale szlachetne, bardzo często są wyceniane indywidualnie, co w praktyce oznacza, że sprzedający nie może nawet pobieżnie oszacować kwoty, jaką zdobędzie za dostarczony stop czy wylewkę. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości przesłania próbki do wyceny.