Soda oczyszczona – niezbędna w każdym domu

Współcześnie mamy do dyspozycji bogaty wybór środków czystości i kosmetyków, różnych firm i o zróżnicowanych składach. Dawniej jednak tak nie było, dlatego większą popularnością cieszyły się takie produkty, jak soda oczyszczona. Dziś bowiem nie każdy ma świadomość, jak szeroki wachlarz zastosowań ona posiada – zarówno w roli detergentu jak i kosmetyku.

Soda, czyli wodorowęglan sodu jest sypkim, białym proszkiem, który po zmieszaniu z wodą rozpuszcza się w krótkim czasie. Co prawda oko narażone na jego bezpośredni wpływ zaczyna łzawić, jednak proszek jest nieszkodliwy w przypadku połknięcia lub kontaktu ze skórą. Stąd też może być wykorzystywany w wielu celach.

Ekologiczne sprzątanie

Obecnie panuje trend na produkty naturalne, dlatego też coraz więcej osób do domowych porządków używa własnoręcznie przygotowanych środków. W większości przypadków soda jest ich głównym składnikiem. Zmieszana z octem oraz mydłem idealnie usunie pleśń z naszej łazienki. Tymczasem wsypana w odpływ rury i zalana wrzątkiem skutecznie udrożni kanał, a pozostawiona na noc w muszli klozetowej dobrze ją zdezynfekuje. Natomiast w kuchni soda oczyszczona pozwoli pozbyć się z naszych garnków nawet najcięższych przypaleń. A jeżeli posiadamy zestaw biżuterii lub sztućców ze srebra, wystarczy, że zmieszamy sodę z ciepłą wodą, a powstałą pastę wykorzystamy do czyszczenia tego szlachetnego metalu.

Dla właścicieli czworonogów

Osoby posiadające w domu psa lub kota także powinny zaopatrzyć się w spory zapas sody oczyszczonej. Dzięki temu, że idealnie usuwa ona nieprzyjemne zapachy, możemy dosypywać ją do kuwet naszych kotów (substancja ta jest dla nich zupełnie nieszkodliwa). Także każde miejsce oznaczone przez naszego czworonoga utraci nieprzyjemny zapach amoniaku. Właściciele psów często po wyprowadzeniu swojego pupila na spacer muszą uporać się z błotem. Soda wtarta w tkaninę, (dywan lub kanapę) i pozostawiona na noc pomoże wywabić plamę – wystarczy tylko później usunąć sodę odkurzaczem. Produkt ten działa idealnie także jako środek wymiotny, jeśli nasz pies połknie jakąś szkodliwą substancję.

Zdrowie i uroda

Osoby cierpiące na alergie związaną z częścią składników kosmetyków, powinny zastosować sodę jako antyperspirant. Wtarta pod pachę po zmieszaniu z odrobiną wody na długo pozostawi skórę świeżą (wodorowęglan idealnie neutralizuje kwasy zawarte w amoniaku). Jednocześnie, nasza skóra po zastosowaniu tego produktu może swobodnie oddychać. Ponadto, z sody sporządza się maseczkę na zmęczoną cerę – wystarczy zaaplikować jej cienką warstwę na twarz i po kilku minutach spłukać, a skóra zrobi się bardziej promienna. Osoby cierpiące na zgagę, zamiast łykać tabletek, mogą do szklanki gorącej wody dosypać łyżkę sody. Wypita mikstura idealnie zeutralizuje kwasy żołądkowe.

Soda oczyszczona od wieków była używana przez kobiety w każdym domu – do gotowania, sprzątania, pielęgnacji urody lub zdrowia. I choć później została wyparta przez środki chemiczne, ostatecznie powróciła jako ekologiczna alternatywa. Soda oczyszczona jest ważnym produktem w każdym domu zamieszkałym przez alergików oraz osoby starające się żyć w zgodzie ze środowiskiem. Ponadto, niweluje zapachy, dezynfekuje, czyści plamy. Jednym słowem – lista zalet sody jest bardzo długa. Więcej pomysłów na jej wykorzystanie można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *