Zakup starego domu jednorodzinnego – czy warto?

Osoby, które podejmują decyzję o posiadaniu własnego domu, przeważnie zastanawiają się, czy zdecydować się na zakup, czy budowę. Każde z rozwiązań ma wady i zalety. Czy opłaca się kupić stary dom do remontu?

Stary dom, ale w dobrej lokalizacji

Poszukując domu w dobrej lokalizacji, z pewnością nie znajdziemy stosunkowo nowej nieruchomości blisko centrum. W tym wypadku trzeba liczyć się z dojazdami, które mogą okazać się dość męczące. Z kolei wybierając stary dom do remontu, można liczyć na atrakcyjniejszą lokalizację. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Renowacja budynków – co wchodzi w skład takiej usługi?

Renowacja budynków ma na celu wydłużenie ich żywotności poprzez wykonanie szeregu prac konserwacyjnych oraz napraw. Dzięki temu będzie mniejsza szansa na to, że dom ulegnie awarii czy będą pojawiać się usterki w przyszłości. Renowacja budynku to dobre rozwiązanie, szczególnie w odniesieniu do naprawdę starych domów.

Do prac renowacyjnych zalicza się między innymi:
– izolacja dachu,
– ocieplenie elewacji,
– wymiana okien i drzwi wejściowych,
– montaż instalacji grzewczej,
– inne czynności elektryczne i hydrauliczne,
– modernizacja instalacji wentylacyjnej,
– itp.

Dobra firma zajmująca się renowacją budynków, z pewnością doradzi nam, jakie prace warto przeprowadzić, aby można było mieszkać komfortowo i bezpiecznie.

Jakie są koszty remontu starego domu?

Kupując stary dom trzeba oczywiście doliczyć koszty remontu i renowacji budynku. Jeśli dom jest w dobrym stanie i decydujemy się wyłącznie na wymianę instalacji elektrycznej, grzewczej, wymianę podłóg, odświeżenie ścian, koszty nie powinny przekroczyć 130,000 złotych. Gdy planujemy generalny remont włącznie z wymianą okien, drzwi, ociepleniem budynku, zmianami konstrukcyjnymi, koszty mogą sięgać nawet 350,000 złotych.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, w dużej mierze będzie zależeć od naszych potrzeb, indywidualnych preferencji, a także co najważniejsze budżetu, jaki posiadamy na zakup i remont domu. Pamiętajmy, aby przed zakupem dom upewnić się, czy koszty jego renowacji nie przekroczą jego zakupy. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, który będzie wstanie wstępnie oszacować wszystkie prace remontowe potrzebne w danym budynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków