Zawory rozdzielające – czym się charakteryzują?

Obecne czasy, bywają nazywane drugą rewolucją przemysłową. Tak naprawdę szybkie, gwałtowne zmiany dotyczą wielu sfer życia, ale zdecydowanie najbardziej widoczne jest to w przemyśle i informatyce. Powstają liczne urządzenia, które ułatwiają i usprawniają pracę. Sprawiają również, że przeróżne maszyny stają się bezpieczniejsze i trwalsze.

Czym jest pneumatyka?

Mówiąc o rozwoju przemysłu, warto zatrzymać się odrobinę dłużej na pneumatyce. Jednak, aby dostrzec jej rolę, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym ona właściwie jest. Pneumatyka to dziedzina naukowa, która jest związana z wykorzystaniem sprężonego powietrza.

W dzisiejszych czasach pneumatyka jest najczęściej wykorzystywaną metodą w napędach i sterowaniu maszyn, urządzeń bądź różnego rodzaju procesów technologicznych. Warto zaznaczyć, że sprężone powietrze spełnia określone punkcje w układzie pneumatycznym. Należy tu przede wszystkim zwrócić uwagę na odprowadzenie ciepła, przenoszeniu energii oraz sygnałów sterujących.

Rodzaje zaworów sterujących

Wcześniej wspomniane zawory sterujące można podzielić na parę rodzajów. Są to między innymi zawory rozdzielające, zwrotne, szybkiego spustu, logiczne oraz odcinające. Każdy z nich różni się między sobą. Dlatego warto zapytać specjalistę, czy zdecydować się na zawór rozdzielający, czy może korzystniejszym wyborem będzie zawór logiczny.

Warto zauważyć, że wymienione rodzaje zaworów, to nie wszystkie, jakie są dostępne na rynku. Dlatego osoba, która chce wybrać odpowiedni model, może również zastanowić się nad zaworem grzybkowym, iglicowym, minimalnego przepływu, napowietrzające bądź zawory mambranowe.

Czym charakteryzuje się zawory rozdzielające?

Zawory rozdzielcze lub popularniej nazywane zaworami rozdzielającymi mają za zadanie sterowanie kierunkiem przepływu czynnika roboczego w pneumatycznych układach napędowych i sterujących. Dochodzi do tego na skutek łączenia bądź przełączenia dróg przepływu. Warto zauważyć, że kierunek przepływu zmienia się w zależności od tego, jak zostało skonstruowane urządzenie, czyli zaworu. Może to nastąpić przez rozdzielający suwak, płytkę rozdzielającą lub dzięki pomocy grzybka.

Warto zaznaczyć również fakt, do czego w ogóle służą zawory rozdzielcze. Otóż w układach, które są sterowane za pomocą pneumatyki, wykorzystywane są do realizacji przemieszczeń różnych elementów wykonawczych, ale również do zatrzymywania siłownika w określonym i pożądanym położeniu. Artykuł powstał we współpracy ze OBREiUP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *