Zdjęcia – co się zmieniło?

Jeszcze całkiem niedawno powszechne było używanie aparatów na kliszę. Mieliśmy do dyspozycji tylko trzydzieści parę zdjęć i trzeba je było dobrze wykorzystać. Każda fotografia wymagała przemyślenia, ustawienia się, pozowania. Dzisiaj, w erze fotografii cyfrowej nie musimy już tak starannie planować każdego kadru. Robimy znacznie więcej zdjęć, które w prosty sposób możemy wyrzucić, zwalniając miejsce na karcie pamięci albo poprawić w programie graficznym. Co jeszcze zmieniło się w naszym podejściu do fotografii?

Zdjęcia z uroczystości

Już od dawna powszechne było robienie sesji ślubnych. Kiedyś składały się one jednak z kilku pozowanych w studio zdjęć. Dzisiaj są to setki fotografii, zazwyczaj w ciekawych plenerach. Również zdjęcia z uroczystości zmieniły swój charakter. Jakiś czas temu ceny fotografii były tak wysokie, że niemożliwością było zakupienie pamiątkowego zdjęcia stu gościom. Obecnie goście weselni bardzo często wychodzą z imprezy z taką pamiątką. Zazwyczaj pamiątkowe fotografie są wykonywane w tak zwanej fotobudce, która jednak z budką ma niewiele wspólnego. To atrakcja weselna, która polega na robieniu sobie zdjęć na jednolitym tle w zabawnych nakryciach głowy czy okularach. Możemy wykonać taką atrakcję samodzielnie, zamawiając sprzęt przez internet. Odnajdziemy go na przykład wpisując hasło „fotobudka producent”. Jeżeli jednak chcemy, aby ktoś kompleksowo zajął się stoiskiem – od zaplanowania go, poprzez obsługę podczas imprezy aż do posprzątania – zamiast „fotobudka producent” spróbujmy wstukać „fotobudka na imprezę” – znajdziemy linki do stron firm takich jak Smove obsługujących tę atrakcję.

Albumy

Każdy z nas ma w rodzinnym domu jakiś album ze zdjęciami z dzieciństwa. Tymczasem nasze dzieci uwieczniamy za pomocą aparatów cyfrowych i również takie tworzymy albumy.
Warto jednak wybrać kilka najlepszych zdjęć i wywołać je, a następnie wkleić do tradycyjnego albumu. Zdjęcia na papierze mają trochę inną wartość, ogląda się je z większym sentymentem. Mamy również większą pewność, że nam nie zaginą, podczas gdy awarie komputera czy innych nośników elektronicznych zdarzają się dość często i mogą doprowadzić do utraty przez nas wszystkich naszych zdjęć. Warto więc założyć rodzinny album z najpiękniejszymi momentami. Łatwo go również obejrzeć w różnych warunkach, na przykład z babcią, która może nie mieć w domu żadnego sprzętu, za pomocą którego otworzymy zdjęcia z nośnika pamięci. Mimo postępu technologii, warto nieco się cofnąć i wywołać parę zdjęć oraz cieszyć się nimi na papierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *