Bezpieczny transport jabłek

Owoce, a w szczególności jabłka są dość specyficznym towarem do transportu – muszą być z jednej strony odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy jakiemukolwiek uszkodzeniu podczas transportu, a jednocześnie nie można stosować tutaj tradycyjnych pojemników z pokrywkami. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście stosując odpowiednie skrzynie na jabłka. Co warto o nich wiedzieć? Czy w dalszym ciągu skrzyniopalety na jabłka wykonuje się z drewna?

Polska jednym z największych producentów jabłek

Wbrew pozorom historia uprawy jabłek na polskim rynku jest dość długa ze względu na to, że jabłonie nie są dość wymagającymi drzewami pod względem warunków – tak gleby, jak i warunków atmosferycznych. Z tego też względu Polska w ostatnich kilkunastu latach postrzegana jest jako jeden z największych producentów jabłek w Europie. W związku z powyższym producenci pojemników transportowych wyszli naprzeciw oczekiwaniom producentów jabłek i dzisiaj na rynku królują skrzyniopalety na jabłka wykonane z plastiku. Jakie mają one zalety w stosunku do tradycyjnych skrzyń na jabłka wykonanych z drewna?

Plastikowe skrzynki – zalety

Podstawową zaletą plastikowych skrzynek na jabłka jest ich brak nasiąkliwości. W przypadku skrzynek drewnianych były ono obarczone ryzykiem nasiąkliwości, która powodowała nie tylko zwiększenie ich wagi, ale również tworzyła warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, pleśni oraz innych drobnoustrojów. W przypadku skrzynek wykonanych z plastiku zyskuje się pewność, że będzie ona ważyła zawsze tyle samo – niezależnie od warunków, a tym samym bez problemu będzie można ustalić wagę samych jabłek.
Standaryzacja skrzynek na jabłka powoduje również, że znacznie łatwiej je układać w stosy – w przeciwieństwie do skrzynek drewnianych, gdzie każdy dostawca tworzył je na własną rękę, odpada problem związany z różnymi wymiarami i składowaniem palet.

Plastikowe skrzynki na jabłka – kontakt z żywnością

Skrzyniopalety na jabłka wykonane są z plastiku nie tylko dopuszczonego do stałego kontaktu z żywnością, ale również w razie potrzeby mogą być składowane na zewnątrz – także w ujemnych temperaturach. Plastik stosowany do produkcji palet na jabłka odporny jest na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.

Jabłka bezpieczne w transporcie – skrzynie na jabłka

Podsumowując, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie jabłek w transporcie, warto postawić na nowoczesne rozwiązania – skrzyniopalety wykonane z plastiku. W ten sposób eliminuje się największe wady związane ze stosowaniem drewnianych skrzynek na jabłka bez negatywnego wpływu na same owoce.

Więcej na stronie: https://www.schoellerallibert.com/pl/client-cases/agriculture/skrzyniopalety-big-box-w-top-fruit/