Fotobudka – spełniony sen

Życie człowieka składa się z chwili o różnym zabarwieniu – wesołe przeplatają się ze smutnymi, a wyjątkowe momenty z szarą prozą życia. Obecnie nie musimy już wyciągać pędzli by móc odtworzyć wydarzenia z przeszłości. Wystarczy, że wyjmiemy telefon i pstrykniemy fotkę. A jeszcze lepiej – skorzystajmy z fotobudki i pstryknijmy mnóstwo zabawnych zdjęć!

Kto jest twórcą fotobudki?

Pierwsza fotobudka stanęła na w 1925 roku na Broadwayu i była absolutnym sukcesem. Jej konstruktor, Anatol Marco Josepho, marzył wiele lat by wybudować automatyczny aparat fotograficzny. Idea maszyny była bardzo prosta. Miała ona samoczynnie wykonać kilka zdjęć a następnie wydrukować je na specjalnym papierze. Wynalazca sprzedał swoje pierwsze urządzenie w 1927 roku za milion dolarów! I tak z biednego imigranta z dalekiej Syberii, stał się milionerem – amerykański sen pozwoliła ziścić jedna fotobudka cena paska ze zdjęciami w tamtych czasach wynosiła 25 centów. Jednak aby uzyskać odbitki trzeba było stać w ogromnej kolejce. Urządzenie cieszyło się tak olbrzymią popularnością, że jednego dnia korzystało z niego nawet 7,5 tysiąca osób.

Stara idea w nowej odsłonie

Obecne fotobudki nawiązują w konstrukcji do pierwszych urządzeń tego typu. Zazwyczaj są to prostokątne kabiny, których stałym wyposażeniem są: ławeczka – idealna dla dwóch osób, kurtyna dla zapewnienia prywatności przy romantycznych ujęciach oraz wewnętrzne oświetlenie, które dostosowuje się do zewnętrznych warunków świetlnych i sprawia, że mimo półmroku wewnątrz, zdjęcia są dobrze doświetlone. Współczesne urządzenia zazwyczaj są oparte na technologii cyfrowej, która umożliwia błyskawiczny wydruk zdjęć, a także ich cyfrową edycję. Wciąż można spotkać jeszcze stare, chemiczne fotobudki, w których wykonanie zdjęcia trwa nawet kilka minut. Zrealizowane zdjęcia czekają na odbiór w podajniku na zewnątrz urządzenia.

Różne twarze fotobudki

Dzięki urządzeniu Josepho można wykonać tradycyjne zdjęcia do dokumentów: legitymacji, dowodu czy paszportu, czy też robiąc zdjęcie portretowe skorzystać z różnych ozdób i motywów, które oferuje fotobudka Cena wykonania paska zdjęć jest obecnie znacznie wyższa niż w 1925 roku, ale nadal przynajmniej o połowę niższa niż zdjęcia w zakładzie fotograficznym. Jednak w Polsce wolnostojące urządzenia, które możemy zobaczyć w centrach handlowych, nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Popularne są natomiast w Japonii, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie weszły w kulturę jako stały motyw, dostrzegalny np. w filmie „Amelia”. Jednak przede wszystkim fotobudka to świetne urządzenie by utrwalić wypad z przyjaciółmi czy pierwszą randkę.