Hormonalne leczenie endometriozy

Istnieją takie rodzaje endometriozy, które charakteryzują się ogromną wrażliwością na hormony, dzięki czemu leczenie farmakologiczne przynosi naprawdę dobre rezultaty, a co najważniejsze można zrezygnować z zabiegu operacyjnego. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak wygląda hormonalne leczenie endometriozy i kiedy można z niego skorzystać.

Jak wygląda kuracja hormonalna?

Jeżeli możemy skorzystać z dobrodziejstwa współczesnej farmakologii to głównym zadaniem kuracji hormonalnej jest zmniejszenie poziomu progesteronu oraz estrogenu, dzięki czemu można skutecznie zatrzymać krwawienie miesiączkowe. Głównym zadaniem leczenia hormonalnego jest oczywiście łagodzenie dolegliwości chorobowych. Po zaprzestaniu leczenia bardzo często jajniki ponownie podejmują swoje czynności. W dzisiejszych czasach kuracja hormonalna obejmuje między innymi takie środki jak np. Danazol, analogi GnRH, Gestrinon, czy progestageny. W ostatnim czasie bardzo często stosuje się również specjalne tabletki antykoncepcyjne. Warto wspomnieć również i o tym, że tylko tabletki można przyjmować dłużej niż 12 miesięcy. Zbyt niska produkcja estrogenów niestety może być przyczyną rozwinięcia się groźnej osteoporozy.

Jakie są skutki uboczne leczenia hormonalnego?

Zdarzają się przypadki, że leczenie hormonalne endometriozy może doprowadzić do powstania trądziku, osłabiania organizmu i wzrostu wagi ciała. U niektórych kobiet może występować również nadmierne owłosienie ciała, częste migreny, czy też wzmożona potliwość. Najnowsze badania wykazały również, że u niektórych pacjentek leczenie hormonalne obniża również popęd seksualny. Specjaliści zalecają, aby ten rodzaj kuracji stosować wyłącznie w przypadku bardzo uporczywych dolegliwości bólowych albo w przypadku występowania niepłodności. W przypadku gdy gruczolistość macicy jest na bardzo zaawansowanym etapie, to należy jak najszybciej skorzystać z leczenia operacyjnego.

Psychologiczne aspekty endometriozy

Endometrioza może prowadzić do niepłodności, dlatego też wiele kobiet, które dowiadują się o tej chorobie i skutkach ubocznych, doświadcza niepokoju i dużego lęku. W przypadku kobiet każde ryzyko niepłodności powoduje olbrzymi stres i co najgorsze może skutkować poczuciem bezsilności i przygnębieniem. Podczas terapii endometriozy należy więc pamiętać o odpowiednim wsparciu. Kluczową rolą jest oczywiście obecność kogoś bliskiego, ale można skorzystać również w pomocy doświadczonego psychologa, który pomoże pokonać ten trudny czas. Endometrioza to bardzo zagadkowa choroba, nad którą ciągle lekarze starają się zapanować.

Zapraszam po więcej informacji na stronę leczenie endometriozy.