Jak napisać idealne CV?

Rolą rekrutera nie jest sprawdzanie kompetencji kandydata. Rolą rekrutera jest znalezienie dobrego pracownika na dane stanowisko. Warto o tym pamiętać pisząc CV. Niedopracowane CV bardzo często jest powodem, przez który kandydat nie zostaje zaproszony na rozmowę. Jak napisać idealne CV, dzięki któremu kandydat dostanie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

Przede wszystkim doświadczenie

Doświadczenie jest tym czego szuka pracodawca i co daje przewagę nad innymi kandydatami. Trzeba o tym wiedzieć i umiejętnie opisać w swoim CV.

Opisując doświadczenie, należy skupić się na 2 ostatnich stanowiskach pracy. Pracodawcy nie interesuje praca na studiach w pizzerii, dzięki której kandydat opłacał studia. Spokojnie można zaoszczędzić takich szczegółów pracodawcy.

Trzeba skupić się na 2 ostatnich miejscach pracy. Opisując je, należy używać odpowiedniej czcionki, która przyciągnie uwagę, pogrubień oraz koloru. Idealne CV musi być tak zbudowane, by doświadczenie znalazło się na pierwszej stronie. Warto pamiętać, że rekruterzy oglądając dużą ilość CV rzadko kiedy czytają druga stronę CV.

Trzeba pamiętać, że większość kandydatów, na to samo stanowisko, będzie miała podobne doświadczenie oraz umiejętności. Idealne CV wyróżnia się z masy podobnych. Chcąc doświadczenie opisać tak, by zainteresowało pracodawcę trzeba używać konkretów oraz liczb. Mierzalne dane to cudowna broń, która pozwoli pokazać, dlaczego to właśnie ten kandydat jest najlepszy.

Umiejętności również są ważne

Opis swoich umiejętności to druga, najważniejsza sekcja po doświadczeniu. Bardzo często kandydaci umieszczają umiejętności pod doświadczeniem, co jest dużym błędem. Dzięki takiej budowie CV umiejętności bardzo często są na drugiej stronie. Idealne CV powinno zawierać umiejętności w widocznym miejscu. Najkorzystniej umieścić je na górze lub z boku pierwszej strony.

Umiejętności muszą być dokładnie opisane. Jeżeli umiesz zarządzać zespołem, napisz ile osób było w ostatnim zespole. Jeżeli znasz specjalistyczne oprogramowanie. Zaznacz w jakim stopniu. Im dokładniejsze dane, tym większa szansa, że CV wyróżni się z tłumu innych ofert.

Idealne CV musi być konkretne oraz dobrze zaplanowane graficznie. Umieszczenie wszystkich najważniejszych informacji na górze CV oraz po lewej stronie, użycie koloru, pogrubień i wielkości czcionki pomoże zwrócić na siebie uwagę. Idealne CV to bilet na rozmowę kwalifikacyjną, która może zaowocować wymarzoną pracą.