Kurs spadochronowy – najlepsze przygotowanie do przygody ze spadochroniarstwem

Sporty ekstremalne cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem – uprawiają je już nie tylko profesjonaliści, swoich sił coraz częściej próbują także amatorzy. Jedną z dyscyplin, która po odpowiednim przygotowaniu może być trenowana przez każdego, jest spadochroniarstwo. Dlaczego warto go spróbować i jak przygotować się do pierwszego skoku?

Dlaczego spadochroniarstwo?

Spadochroniarstwo na tle innych sportów ekstremalnych wyróżnia przede wszystkim szeroka dostępność. Nie trzeba być zawodowym sportowcem i mieć ponadprzeciętnej kondycji, żeby wykonać skok de spadochronem. O ile nie mamy poważnych problemów ze zdrowiem, bez problemu będziemy mogli spróbować akrobacji w powietrzu.
Dodatkowym atutem spadochroniarstwa jest także duża dawka wrażeń i adrenalina, której doświadczamy, skacząc z wysokości. Wykonując skok, przeżyjemy niepowtarzalną przygodę, która na zawsze zapadnie nam w pamięci – jednocześnie będziemy także mieli okazję podróżować, ponieważ miłośnicy spadochroniarstwa, chętnie podziwiają z wysokości różne zakątki świata, skacząc nie tylko w najbliższej okolicy, ale także np. podczas zagranicznych wyjazdów.

Czy każdy może zapisać się na kurs spadochronowy?

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do pierwszego skoku ze spadochronem jest kurs spadochronowy. Ten wyposaży nas w niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Pod okiem doświadczonego instruktora nauczymy się obsługiwać sprzęt i przyjmować właściwą podczas skoku pozycję. Pokonamy także ewentualny lęk wysokości.
Na kurs spadochronowy może zapisać się właściwie każdy – pod warunkiem, że nie ma poważnych, przewlekłych chorób, które mogłyby się nasilić podczas skoku. Przed pierwszym szkoleniem będziemy musieli wykonać specjalistyczne badania lekarskie w ośrodku medycyny lotniczej oraz zobowiązani będziemy przejść przez testy sprawnościowe, które określą zakres naszych możliwości. Badania potwierdzą, czy możemy skakać ze spadochronem oraz określą, jaka jest maksymalna wysokości skoku w naszym przypadku.

Jak wygląda kurs dla przyszłych spadochroniarzy?

Kurs dla chętnych na przygodę ze spadochronem organizowany jest w specjalistycznych ośrodkach. Trwa zwykle od 3 do 4 tygodni i obejmuje kurs teoretyczny i praktyczny pod okiem fachowców. Uczestnik kursu musi zdobyć najpierw przygotowanie teoretyczne, pierwszym ćwiczeniem praktycznym jest skok tandemowy z instruktorem. Dopiero później rozpoczynamy samodzielne skakanie. Zapisując się na kurs, warto wybrać ośrodek, który cieszy się dobrą opinią – będziemy robili wtedy lepsze postępy, a spadochroniarstwo będzie miało spore szanse stać się naszym hobby na całe życie.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic