Oszczędzanie miejsca na działce

Na chwilę wypoczynku w zaciszu swojego ogrodu coraz częściej mogą pozwolić sobie nie tylko mieszkańcy podmiejskich terenów. Ludzie mieszkający w miastach również mają swoje sposoby na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Stąd też nieustająca popularność działek rekreacyjnych, które tak jak wiejskie posesje, mocno drożeją.

Działka jak mały ogród

Użytkownicy działek wypoczynkowych mają jednakże jeden główny problem. Dysponują oni ograniczonym miejscem. Często działki nie przekraczają 300 metrów kwadratowych, co skutecznie utrudnia zagospodarowanie przestrzeni w idealny sposób. Jeśli mówimy o ogrodach, które są wkomponowane w posesje na wsiach, to miejsca jest tam o wiele, wiele więcej. Z tego powodu aranżowanie przestrzeni wypoczynkowej musi być prowadzone w odmienny sposób. W mieście nie sprawdzą się ogromne baseny i rozległe huśtawki. Sprawdzą się za to inne, bardziej praktyczne rozwiązania jak wiaty ogrodowe czy wąskie ścieżki. Tutaj każdy metr kwadratowy będzie miał decydujące znaczenie, dlatego nie powinno się inwestować w sprzęt, na który nie znajdziemy wystarczająco dużo miejsca. I chodzi tutaj o praktycznie każdy aspekt – od trajektorii ścieżek, przez umieszczenie rabatek, po zorganizowanie miejsca gdzie będziemy mogli usiąść razem ze znajomymi.

Miejsce na wagę złota

Na działkach rekreacyjnych nie uświadczymy piętrowych domków i tarasów. A jeśli tak, to będzie rzadkość, na którą pozwolić sobie mogą nieliczni. Zwykle na takim terenie będziemy mieli do dyspozycji niewielkich rozmiarów domek, z niedużą przestrzenią wokół. Powinniśmy zastanowić się jaki sprzęt będzie nam potrzebny, a co będzie zupełnie nieprzydatne. Od zrobienia listy najważniejszych przedmiotów powinniśmy zacząć aranżowanie przestrzeni działkowej. Kiedy już skonfrontujemy swoje pomysły z rzeczywistością, warto zadbać o zapewnienie miejsca do wypoczynku. Niezbędne na każdej działce będą miejsca do siedzenia i stół, dzięki któremu zjemy posiłki z grilla i napijemy się chłodnego napoju. Warto zabezpieczyć się przed warunkami atmosferycznymi – nieoceniony w takiej sytuacji będzie duży parasol, znany z ogródków piwnych albo wiaty ogrodowe, które są znacznie bardziej urokliwe i praktyczne. Zastosowanie wiat ogrodowych sprawdzi się w stosunkowo niewielkiej powierzchni, gdyż pod nimi spokojnie zmieścimy najważniejszy sprzęt – leżaki, stolik i krzesła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw