Rozliczenia podatkowe w Polsce i za granicą

Coroczne rozliczenie się z podatku jest obowiązkiem każdego pracującego Polaka. Zazwyczaj proces ten budził w nas niechęć i strach – dzisiaj do dyspozycji mamy wiele narzędzi, pozwalających na wygodne i szybkie rozliczenie się z fiskusem. O czym należy pamiętać podczas procesu rozliczenia? Co możemy odliczyć od podatku?

Rozliczenie – to nie trudne!

Do niedawna panowało przekonanie, że rozliczenie podatku to trudne zadanie, dlatego większość z nas udawała się do wyspecjalizowanych księgowych, aby zadanie to wykonali za nas. Dzisiaj do dyspozycji mamy wiele programów komputerowych, które pozwolą nam na wygodne rozliczenie się, zarówno osobno, jak i ze współmałżonkiem. Zaletą korzystania z programów do rozliczania jest fakt, że wystarczy wpisać tam niezbędne dane – program dokładnie określi, jakich danych potrzebuje, a my sami nie będziemy musieli martwić się o poprawność. Warto jednak mieć się na uwadze i dokładnie czytać i sprawdzać wprowadzane do programu dane – dotyczy to przede wszystkim naszych danych osobowych i wpisywanych kwot.

Podczas rozliczenia pamiętajmy o tym, że możemy odliczyć pewne rzeczy od podatku. Przede wszystkim są to wydatki na dzieci, ale również wydatki związane z osobami przewlekle chorymi (np. rehabilitacja, turnusy lecznicze). Atutem odliczenia od podatku jest zwrot, który może mile nas zaskoczyć swoją wysokością.

Praca za granicą

Osoby pracujące za granicą również muszą rozliczyć się z fiskusem – proces jest bardzo podobny do tego w Polsce. Często pada pytanie, czy zasiłek rodzinny w Niemczech wliczany jest do całkowitego dochodu rodziny. Na to pytanie uzyskamy odpowiedź w specjalistycznych biurach księgowych. Warto mieć na uwadze terminarz rozliczenia rocznego – może on się nieco różnic od tego obowiązującego w Polsce.