Rozstępy na brzuchu – nie jesteś na nie skazana!

 Rozstępy na brzuchu to czerwone lub perłowe prążki, które pojawiają się na ciele np. po ciąży. Sprawdź, jak możesz sobie z nimi poradzić.

Rozstępy na brzuchu – nie jesteś na nie skazana!

Rozstępy na brzuchu powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry, np. w czasie ciąży. Nawet jeśli właściwie dbamy o skórę i regularnie ją nawilżamy, trudne może być uniknięcie rozstępów. Do skutecznych metod walki z tym problemem zaliczana jest laseroterapia. Chociaż nie zawsze udaje się usunąć rozstępy całkowicie, dzięki zastosowaniu technologii laserowej można znacznie zmniejszyć ich widoczność.

Niechciana pamiątka po ciąży, czyli rozstępy na brzuchu

Rozstępy to charakterystyczne pręgi na skórze, które mogą pojawić się na pośladkach, udach, plecach, jednak po ciąży najczęściej obserwujemy je na brzuchu, a czasem także na piersiach. Pod wpływem gwałtownego rozciągania się skóry, zaburzona zostaje konstrukcja włókien kolagenowych. Organizm w odpowiedzi stara się naprawić przerwane połączenia między włóknami, więc rozpoczyna namnażanie kolagenu w intensywny, nieprawidłowy sposób. W ten sposób powstają rozstępy.

Rozstępy nie stwarzają niebezpieczeństwa dla zdrowia, jednak dla wielu świeżo upieczonych mam stanowią dyskomfort i powód do kompleksów. Najpierw na skórze powstają poprzeczne, różowe lub czerwone linie, które po pewnym czasie stają się białe. Pod tym względem zachowują się zupełnie jak blizny.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Rozstępom lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Nie zawsze jednak da się ich uniknąć, zwłaszcza podczas ciąży, kiedy skóra rozciągana jest w krótkim czasie do bardzo dużych rozmiarów. W profilaktyce rozstępów na brzuchu sprawdzają się m.in. regularne peelingi, masaże szczotką na sucho, naprzemienny prysznic – zimną i ciepłą wodą, nawilżanie skóry olejkami. Jeśli mimo Twoich starań pojawią się rozstępy po ciąży, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, np. laseroterapii, mezoterapii igłowej czy radiofrekwencji mikroigłowej.

Kolor odgrywa istotną rolę w skuteczności usuwania rozstępów – wyjaśniają eksperci z krakowskiej Kliniki Miracki. Usuwaniem zmian należy zająć się, dopóki są czerwone. Dotyczy to zwłaszcza laseroterapii. Rozstępy świeże (czerwone) są bardziej podatne na działanie lasera niż dojrzałe (białe). Jeżeli zauważyłaś rozstępy po ciąży, zgłoś się do kliniki medycyny estetycznej dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią, ponieważ ciąża i laktacja to przeciwwskazania do zabiegów laserowych.

Laserowe usuwanie rozstępów – jak działa ten zabieg na rozstępy?

Zabieg laserowego usuwania rozstępów polega na wywoływaniu w skórze uszkodzeń termicznych oraz pobudzaniu organizmu do produkcji nowych włókien kolagenowych. Światło lasera skupia się jedynie na fragmentach skóry, na których występują rozstępy. W okolicy rozstępów tworzą się mikroskopijne dziurki, które stanowią sygnał dla skóry, żeby rozpocząć procesy regeneracyjne, polegające na skracaniu istniejących włókien kolagenowych i produkcji nowego kolagenu. Powstające nowe warstwy skóry uzupełniają ubytki i sprawiają, że rozstępy stają się mniej widoczne, a po wykonaniu serii zabiegów mogą nawet stać się zupełnie niewidoczne.

Podczas laserowego usuwania rozstępów należy uzbroić się w cierpliwość. Efekty pojawiają się stopniowo wraz z zachodzącym procesem regeneracji skóry. Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Na całą kurację przeznacza się przeważnie kilka miesięcy, ponieważ pomiędzy kolejnymi zabiegami potrzebne są odpowiednio długie przerwy.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.



Related Posts