Skitur – nowość w sportach zimowych

Od jakiegoś czasu coraz częściej można spotkać się z pojęciem skituru, choć mało kto wie, z czym wyżej wspomniany się tak naprawdę je. Otóż wycieczki skiturowe stanowią alternatywę dla klasycznych sportów zimowych. Łączą w sobie klasyczne narciarstwo zjazdowe, biegowe, alpinizm oraz turystykę górską.

Dla kogo przeznaczony jest skitur?

Tak naprawdę nie ma ograniczenia, jeżeli chodzi o wiek czy płeć danej osoby. Jedyne, co jest ważne to sprawność fizyczna oraz umiejętność jazdy na nartach. W przeciwieństwie do standardowych sportów zimowych, które można zacząć praktycznie od zera, wycieczki skiturowe wymagają odpowiedniej kondycji, a także umiejętności jeżdżenia na nartach.

Wyżej wspomniane jest wynikiem tego, w jakich warunkach dochodzi do uprawiania skituru. Tutaj nie ma miejsca na wyciągi, czy odpowiednio przygotowane stoki do jazdy narciarskiej. Miejsca, w których odbywają się wycieczki skiturowe bardzo często nie zostały jeszcze przez nikogo uczęszczane, w związku z czym jest tak dużo nieubitego śniegu, który jak wiadomo nie jest sprzymierzeńcem podczas wchodzenia pod górę w pełnym ekwipunku, a następnie zjeżdżania z niej.

Jak rozpocząć przygodę ze skiturem?

Osoby, które chciałyby wybrać się na wycieczkę skiturową powinny w pierwszej kolejności przejść odpowiednie szkolenie. W trakcie wyżej wspomnianego dowiedzą się o wszystkich ważnych kwestiach, które pozwolą im zachować bezpieczeństwo w trakcie wyprawy.

Poza tym ważne jest także dysponowanie odpowiednim sprzętem. W związku z tym, jak wymagająca jest to dziedzina sportowa należy wziąć pod uwagę, że koniecznym jest posiadanie specjalistycznego ekwipunku, który nie należy do zbyt tanich, a wręcz można śmiało powiedzieć, że jego ceny są piorunujące. Oczywiście można pokusić się o zakup używanego sprzętu, jednak tutaj również ceny nie będą zbyt niskie.

Czy skitur jest bezpieczny?

Otóż jak możemy się domyślić, skitur ze względu na swoją specyfikę nie należy do bezpiecznych sportów. W związku z tym, że w grę wchodzi przecieranie nieprzetartych szlaków, tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co będzie kryło się pod białym puchem. W związku z tym faktem dobrze jest wybierać się na wycieczki skiturowe większą ekipą, aby w razie konieczności móc liczyć na czyjąś pomoc.

W związku z tym, jak bardzo wymagający jest to sport, powinny jego uprawianiem trudnić się osoby odznaczające się dużą sprawnością fizyczną. Ważna jest także umiejętność rozpoznawania terenu. Ze względu na wszelkie okoliczności, jakie towarzyszą skiturowi, nie bez powodu przypisuje mu się miano alpinizmu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/oferta wycieczki skiturowe.