Skoki tandemowe czy kurs spadochronowy?

Skoki ze spadochronem są niesamowitym przeżyciem. Dają poczucie przygody, uwalniają adrenalinę, ale także mogą być doskonałym prezentem na różną okazję. Warto się zastanowić czy skoki spadochronowe będą tylko jednorazowym wyczynem czy też początkiem kariery zawodowej. Dla osób, które chcą na dłużej związać się z tym sportem polecane są kursy spadochronowe. Zaś dla początkujących – skoki tandemowe.

Skoki tandemowe – na czym to polega?

Skoki tandemowe wykonuje się w obecności instruktora. Są to skoki dla osób początkujących, tzw. zapoznawcze. Nie są tu wymagane żadne zaświadczenia lekarskie czy specjalne dokumenty. Skoki tandemowe mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku (niepełnoletnie za zgodą rodzica bądź opiekuna). Jedynym warunkiem jest odpowiedni wzrost – powyżej 120 cm. Toteż skoki ze spadochronem z udziałem instruktora są popularne także wśród seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Skok tandemowy wykonuje się z wysokości 3-4 tys. metrów, co daje ok. 30-45 sek. spadania. Prędkość skoku to ok. 200 km/h. Często podczas skoku towarzyszy skoczek z kamerą rejestrującą pierwszy skok w życiu konkretnego użytkownika.

Sprzęt, który jest wykorzystywany podczas skoku stanowi spadochron główny, zapasowy i automat spadochronowy. Wszystko jest podłączone do komputera znajdującego się na ziemi, tak by w przypadku komplikacji móc otworzyć spadochron za pomocą sterowania komputerowego.

Na czym polega kurs spadochronowy?

Do udziału w kursach spadochronowych przystępują osoby już oswojone ze spadochronem. Wykonały już kilka skoków tandemowych, znają podstawy obsługi sprzętu, wiedzą jak się zachować w powietrzu.

Szkolenie tego rodzaju obejmuje dwa etapy.

Na etapie teoretycznym kursant dowiaduje się wszystkiego co trzeba na temat spadochronu, pogody i jej wpływu na wykonanie skoku itd. Etap praktyczny obejmuje już skoki. Początkowo wciąż będą to skoki tandemowe, później zaś wykonywane samodzielnie.

Do skoków spadochronowych, a także do kursu tego rodzaju nie mogą przystępować osoby ze schorzeniami układu nerwowego, krwionośnego, z uszkodzeniami kręgosłupa czy łamliwością kości. Wykluczone są również osoby z epilepsją. Przed skokiem nie można spożywać alkoholu czy narkotyków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy