Czu utrata prawa jazdy jest stała?
Utrata prawa jazdy może być wynikiem wielu zdarzeń, w tym niebezpiecznej jazdy czy też przekroczenia ilości punktów karnych. Polskie prawo bardzo dokładnie określa kto, na jaki czas i dlaczego może odebrać prawo jazdy. Warto zainteresować się tym tematem, aby w przyszłości nie zostać zaskoczonym.
Kiedy grozi nam utrata prawa jazdy?
Istnieje kilka sytuacji, kiedy policja może zatrzymać nasze prawo jazdy. Do sytuacji tych zaliczamy przede wszystkim niebezpieczną i brawurową jazdę, która stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Drugim istotnym powodem do zatrzymania prawa jazdy jest znaczne przekroczenie prędkości (przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym skutkuje zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy). Również przewożenie zbyt dużej (niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) ilości osób w samochodzie może być powodem do utraty prawa jazdy. Policja ma prawo zatrzymać dokument, jeśli kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Utrata prawa jazdy grozi nam również w sytuacji ucieczki z miejsca wypadku i nieudzielenia pomocy poszkodowanym. Najczęściej prawo jazdy tracimy w skutek przekroczenia ilości punktów karnych – nabywamy je w wyniku otrzymania mandatu czy też kiedy sfotografuje nas fotoradar. Odzyskanie prawa jazdy w przypadku przekroczenia ilości punktów karnych wymaga ponownego podejścia do egzaminu na prawo jazdy.
Utrata prawa jazdy na określony czas
Okazuje się, że utrata prawa jazdy następuje na określony czas, zazwyczaj od trzech miesięcy do trzech lat. W szczególnych wypadkach to sąd może całkowicie pozbawić prawa jazdy i zabronić prowadzenia pojazdów na kilka lat lun dożywotnio. Jazda bez ważnych uprawnień skutkować będzie wysokimi mandatami.